Dzieci w szkołach będą poznawać Śląsk
Już w tym roku w rybnickich szkołach mają ruszyć zajęcia edukacji regionalnej, na których uczniowie poznawać będą m.in. historię i tradycje Śląska. To inicjatywa Stowarzyszenia DURŚ, która spodobała się prezydentowi Rybnika.
Program edukacji regionalnej ma ruszyć w ramach tzw. godzin prezydenckich w klasach czwartych szkoły podstawowej. – Postanowiliśmy, że zajęcia odbywać się będą obowiązkowo we wszystkich szkołach podstawowych w wymiarze jednej godziny tygodniowo – zapowiada Wojciech Świerkosz, wiceprezydent Rybnika. Zajęcia będą obligatoryjne dla wszystkich uczniów, a ocena podsumowująca pracę ucznia na edukacji regionalnej będzie ujęta na świadectwie. Stowarzyszenie DURŚ stara się obecnie o dofinansowanie zajęć, a konkretnie stworzenie platformy internetowej, ułatwiającej nauczycielom i uczniom poznanie Śląska. Miasto również stara się o zewnętrzne środki na zajęcia.
– Pracujemy nad uruchomieniem platformy edukacyjnej, aby nie tylko docierać do uczniów, ale także szeroko udostępniać materiały edukacyjne. Dostęp będą mieli do nich nauczyciele, uczniowie i rodzice. Zyskaliśmy przychylność środowiska nauczycieli i to bardzo pozytywnie rokuje – powiedział Alojzy Zimończyk, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku i przedstawiciel DURŚ, odpowiedzialny za edukację regionalną.
Jak zapowiadają inicjatorzy pomysłu, podczas zajęć uczniowie nie będą w sposób bezpośredni poznawać mowy śląskiej, jednak przy okazji innych tematów różne pojęcia z godki śląskiej również będą przekazywane. – Do każdej lekcji będą karty pracy do zajęć i na każdej z nich znajdzie się zapis pisany gwarą, po to, aby nauczycieli przekonać do tego, że zapis nie jest trudny, a uczniów zachęcić do zbierania tekstów gwarowych – zapewnia Zimończyk. Na lekcjach poruszane będą tematy związane z historią, kulturą, kuchnią i tradycjami Rybnika na tle całego Górnego Śląska.
Szymon Kamczyk
O historii Śląska naukowo
11 marca o godz. 10.00 w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się konferencja „Meandry edukacji regionalnej na Górnym Śląsku” organizowana przez stowarzyszenie DURŚ pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika. Spotkanie jest adresowane do dyrektorów szkół oraz nauczycieli. W czasie konferencji przedstawiony zostanie program edukacji regionalnej dla wszystkich etapów kształcenia. W ramach konferencji zaplanowano wystąpienia socjologów, językoznawców, historyków reprezentujących środowiska naukowe i edukacyjne.