Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Mam pytanie, czy złożony w ZUS wniosek o świadczenie można wycofać?
Postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, osoby upoważnionej przez nią bądź jej pełnomocnika. Podstawę prawną stanowią w tym wypadku przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy prawne dopuszczają jednak możliwość wycofania przez wnioskodawców wcześniej złożonego wniosku. Oznacza to, iż osoby, które już po złożeniu wniosku, a nawet po przyznaniu świadczenia zorientują się, że np. korzystniejsze byłoby złożenie tego wniosku w innym terminie - mogą wycofać wniosek. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli nastąpiło w jednej z form przewidzianych dla zgłoszenia wniosku, tj. jeżeli zostanie złożone na piśmie lub zgłoszone ustnie pracownikowi ZUS do protokołu, lub zgłoszone drogą elektroniczną - nie później jednak niż do dnia uprawomocnienia się decyzji, tj. w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości wycofania uprzednio złożonego wniosku o świadczenie, nie muszą uzasadniać swojego postępowania. W przypadku wycofania wniosku, postępowanie w sprawie świadczenia emerytalno-rentowego zostaje umorzone.
Jaka jest aktualna wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą?
stały czytelnik
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2016 r., począwszy od składek należnych od 1 stycznia 2016 r., nie może być niższa niż: 288,95 zł (tj. 9,00% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Składka zdrowotna obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. W 2016 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 3210,60 zł (co stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2015 r., włącznie z wypłatami z zysku).
Czy w przypadku zasiłku opiekuńczego, po wystawieniu przez lekarza e-ZLA, pracownik nie będzie miał już obowiązku dostarczyć do pracodawcy oświadczenia do celów wypłaty tego zasiłku?
Wniosek ZUS Z-15 jest dokumentem niezbędnym do ustaleniu prawa do zasiłku opiekuńczego, bez względu na to w jakiej formie zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki, tj. czy w formie dokumentu elektronicznego, czy w formie papierowej. Wniosek zawiera bowiem informacje, które podaje pracownik i które są niezbędne w celu ustalenia prawa i wypłaty zasiłku, np. czy we wnioskowanym okresie inny członek rodziny mógł zapewnić opiekę, za jaki okres pobrał zasiłek opiekuńczy małżonek pracownika. W związku z powyższym, wniosek ten jest wymagany także wtedy, gdy zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione w formie elektronicznej (e-ZLA) i zostanie udostępnione na profilu informacyjnym płatnika składek. Wniosku ZUS Z-15 pracownik nie musi przedkładać płatnikowi składek wypłacającemu zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny.