Chris Niedenthal pokaże swoje zdjęcia w Rybniku
Rybnik po raz trzynasty zaznaczy się na kulturalnej mapie Polski jako stolica fotografii. Stanie się to za sprawą zbliżającego się wielkimi krokami Festiwalu Fotografii, którego pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku.
W dniach 18-20 marca, w siedzibie Fundacji EDF Polska w Rybniku, nie może zabraknąć nikogo, kto ceni sobie żywy kontakt ze sztuką. Tradycyjnie w programie: spotkania autorskie z najwybitniejszymi twórcami fotografii, kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, warsztaty fotograficzne, a także Galeria Otwarta, czyli trzydniowa ekspozycja prac, które trafią na festiwal niemalże „z ulicy”.
Aleja sław
Choć początkowo Rybnicki Festiwal zakładał głównie integrację śląskiego środowiska fotograficznego, to jednak bardzo szybko jego formuła rozrosła się nie tylko do rangi ogólnopolskiej, ale do międzynarodowej. Co roku odwiedza go kilkuset amatorów zdjęć z całego kraju, a kolejne gwiazdy fotografii z wielkim entuzjazmem przyjmują zaproszenie organizatorów do przyjazdu i opowiadania o swojej pracy twórczej. Doskonale ilustruje ten fakt długa lista nazwisk kilkudziesięciu największych postaci, które odwiedziły Rybnik.
W tym roku „aleję sławy” Rybnickiego Festiwalu zaszczyci osobowość niezwykła i chyba jeden z twórców najbardziej zasłużonych w tej dziedzinie sztuki – Chris Niedenthal. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Niedenthal z powodzeniem dokumentuje najbardziej przełomowe zdarzenia w Polsce i Europie, od lat 70. XX wieku. Z tą żywą legendą fotoreportażu będzie można się zobaczyć osobiście w Rybniku już 18 marca.
Ciekawi goście
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony również drugi ważny gość tegorocznej edycji Festiwalu – Krzysztof Miller, który był świadkiem najważniejszych konfliktów zbrojnych XX wieku. Autor książki „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” ryzykował życie m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Gruzji i Kongo, aby móc spustem migawki „ustrzelić” prawdę o sytuacji na froncie i pokazać ją światu. Jak można się spodziewać, spotkanie z Krzysztofem Millerem, które zaplanowano na sobotę 19 marca, będzie bardziej niż emocjonujące.
Pozostałe prezentacje autorskie rysują się niemniej ciekawie. Szczególnie ekscytująco zapowiada się wizyta trzykrotnego zdobywcy World Press Photo – Kacpra Kowalskiego, na którego wyjątkowe prace wykonywane z lotu ptaka skierowana jest obecnie uwaga praktycznie całego świata. Wśród gwiazd tegorocznej imprezy pojawi się też Maciej Jeziorek, współzałożyciel agencji Napo Images, wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej. Tradycyjnie nie zabraknie reprezentantów fotografii inscenizowanej i kreacyjnej. Taką fotografię pokażą w Rybniku: nazwisko międzynarodowego formatu – Leszek Paradowski; Szymon Kobusiński, tworzący niezwykłe obrazy ludzi pod wodą; Veroniq Zafon, która specjalizuje się w akcie kobiecym oraz Michał Karcz, który do uzyskania swoich malarskich pejzaży na pewno nie używa ciemni...
Profesjonalne warsztaty
Podczas 13. edycji Rybnickiego Festiwalu będzie można zobaczyć kilkaset fotografii przygotowanych w formie wystaw. Będą to autorskie wystawy indywidualne, wystawy zbiorowe przygotowane przez kluby i stowarzyszenia fotograficzne z całego Śląska oraz 3-dniowa wystawa w Galerii Otwartej, do zaistnienia w której organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, bez wyjątku.
Planowane są również profesjonalne warsztaty fotograficzne dla ograniczonej liczby osób, które poprowadzi Artur Nyk, ale szczegółowych informacji należy szukać na stronie organizatora – www.festiwal.rybnik.pl.
(r)