Umowa klastra podpisana. Jakie przyniesie korzyści?
Jest szansa, że współpraca pomiędzy sferą nauki i biznesu w Rybniku będzie rozwijała się coraz lepiej. Wszystko za sprawą, podpisanej 11 kwietnia w UM Rybnika, umowie partnerstwa Klastra Centrum Innowacji Technologicznych.
Oddziaływać na cały region
W praktyce Klaster będzie dążył do budowania współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w jego ramach, realizacji wspólnych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych czy wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. – Wchodzimy w okres głębokiej współpracy zaplecza intelektualnego naszego miasta, uczelni wyższych, firm lokalnego biznesu oraz władz samorządowych. Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie owoce wspólnocie samorządowej Rybnika oraz będzie oddziaływała na cały region. Będziemy dobrym przykładem, w jaki sposób można dzisiaj współpracować – twierdzi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Na potrzebę współpracy wskazują także środowiska biznesowe. – Spotkania, które mieliśmy okazję odbyć kilka tygodni temu pokazały, że jest w Rybniku sporo do zrobienia w zakresie odnawialnych źródeł energii czy innowacyjności. Rybnikowi udało się zostać miastem –symbolem kultury, mamy np. dobre kabarety, muzykę i każdy kojarzy Rybnik z centrum kulturowym. Bardzo bym sobie życzył, by za jakiś czas to samo mówiono o nas w kontekście innowacyjnych rozwiązań technologicznych – mówi przedsiębiorca Wojciech Tesarczyk, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.
Stymulować rozwój
W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele uczelni wyższych. – Dzisiejszy uniwersytet to uczelnia społecznie odpowiedzialna, która współpracuje z otoczeniem i z którą otoczenie chce współpracować. Z tej dwukierunkowej współpracy są korzyści dla społeczeństwa. Tak postrzegamy swoją rolę i cieszymy się z obecności w tym gronie – wskazuje prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na inny aspekt zwraca uwagę Wojciech Kiljańczyk. – Dobrze, że w ramach wspólnej inicjatywy swoje wysiłki będą realizować przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni oraz magistratu. Rozwój gospodarczy wymaga współpracy, a ta powinna pozytywnie wpływać na możliwości zatrudnienia w mieście oraz regionie. Na uwagę zasługuje również fakt, że klaster będzie działał w ramach rybnickiego kampusu – komentuje członek zarządu SPIN-US Sp. z o.o.
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw gospodarczych, integracja środowiska społeczno-gospodarczego regionu, organizacja działań edukacyjnych, realizacja zadań wspierających innowacje, działania na rzecz budowy społeczeństwa opartego na wiedzy – to niektóre z obszarów planowanej działalności klastra. Wszystko zaś po to, by wzmacniać wizerunek regionu w oczach potencjalnych inwestorów i stymulować jego rozwój.
(pm)