Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (493) Data wydania: 19.04.16
Czytaj e-gazetę

Odprawy dla górników

Ponad siedmiuset górników, którzy przeszli pod skrzydła Spółki Restrukturyzacji Kopalń otrzyma kilkadziesiąt tysięcy złotych odprawy. Pięciuset kolejnych otrzyma urlopy górnicze czyli 75 proc. pensji.

Urlopy i odprawy to propozycja dla górników, których miejsce pracy jest przeznaczone do likwidacji. – To nie tak, że każdy górnik może skorzystać z tej formy pomocy i np. wziąć odprawę – mówi naszemu tygodnikowi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Górnik musi być związany z obiektem, który trafia do SRK. Tak stało się z Ruchem Anna, należącym wcześniej do Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna. 31 marca podpisana została umowa pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. i Kompanią Węglową S.A. dotycząca nieodpłatnego nabycia przez SRK KWK „Anna”. SRK przejęła również obowiązek wypłaty rent wyrównawczych dla byłych pracowników KWK „Anna”. – Pracownicy KWK „Anna” objęci są programem osłon wynikających z Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego mogą korzystać z urlopu górniczego (556 uprawnionych) lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Stosowne wnioski o urlop złożyły już 554 osoby, a 749 osób wnioskuje o jednorazową odprawę – wylicza rzecznik SRK. W mediach padały kwoty sięgające stu tysięcy złotych odprawy. – To raczej zawyżona suma. Górnikom przysługuje dwunastokrotność pensji. Jeśli przyjmiemy, że średnia pensja górnika wynosi 6 tysięcy złotych, to daje odprawę w wysokości 72 tysięcy złotych – wylicza Jajszczok. SRK S.A. będzie likwidować kopalnię „Anna” w oparciu o plan ruchu likwidowanej kopalni (musi być zatwierdzony przez miejscowy urząd górniczy) oraz program i plan likwidacji, który wymaga akceptacji Ministra Energii. Dopiero po sporządzeniu i przyjęciu tych dokumentów będzie można odpowiedzieć na pytanie co stanie się z terenem, infrastrukturą i budynkami po kopalni. – Zależy to także od zainteresowania wyrażanego przez potencjalnych nabywców. W praktyce wygląda to w ten sposób, że po przeprowadzeniu inwentaryzacji, wydzieleniu działek, ustaleniu własności, założeniu ksiąg wieczystych poszczególne składniki majątku oferowane są do sprzedaży w postępowaniu przetargowym  – tłumaczy rzecznik SRK.

(acz)