Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (493) Data wydania: 19.04.16
Czytaj e-gazetę

Tkanka tłuszczowa wisceralna

Porada tygodnia

Jak wyjaśnia dietetyk kliniczny Barbara Herok, od tkanki tłuszczowej podskórnej, dużo groźniejsza dla naszego organizmu jest tzw. tkanka wisceralna.

Myśląc o tkance tłuszczowej, naszym pierwszym skojarzeniem są wystające zza paska fałdki, czyli nadmiary zlokalizowane głównie w okolicy pasa, ud i bioder. – Jednakże większą uwagę należy zwrócić na innego rodzaju tkankę tłuszczową, mianowicie tkankę trzewną, zwaną inaczej wisceralną – wyjaśnia Barbara Herok, dietetyk kliniczny z poradni Dietikon.  

Jeśli chodzi o tkankę wisceralną, to wyróżnić można brzuszną, mięśniową, okołosercową i okołonaczyniową. – O ile poprzedniczka, czyli tkanka podskórna, pełni rolę magazynu, o tyle tkanka wisceralna jest aktywna metabolicznie. I właśnie tutaj kryje się zagrożenie – ostrzega dietetyk Barbara Herok. Dlaczego zawyżonego poziomu tkanki wisceralnej należy się obawiać? – Wydziela ona spore ilości różnych związków, które w istotny sposób oddziałują na tkanki i narządy w naszym organizmie. Udowodniono, że substancje te zapoczątkowują m.in. powstanie blaszki miażdżycowej, co wiąże się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, zmniejszają wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co z kolei skutkuje insulinoopornością oraz cukrzycą typu II. Wywołują również stan zapalny, który jest podłożem wielu współczesnych chorób. Szczególną uwagę na poziom tej tkanki tłuszczowej powinni zwrócić mężczyźni, zwłaszcza w średnim wieku oraz kobiety w okresie okołomenopauzalnym, ponieważ tkanka wisceralna wzrasta wtedy u pań o około 40 procent – mówi nasz ekspert i dodaje, że poziom tkanki tłuszczowej wisceralnej jest silnie powiązany z codzienną dietą. – Dlatego kiedy okaże się, że mamy nadmiar tej tkanki, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z produktów wysokotłuszczowych, wysokokalorycznych, zawierających w swoim składzie spore ilości tłuszczy trans oraz cukrów prostych. Z kolei odpowiednio dobrana aktywność wzmocni działanie diety, poprawi wrażliwość tkanek na działanie insuliny oraz poprawi samopoczucie. Pamiętajmy, że zmiana nawyków żywieniowych powzięta razem z aktywnością fizyczną to inwestycja w nasze zdrowie, która może nas na długo uchronić od leków – podsumowuje Barbara Herok z poradni Dietikon.