Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz. Kapituła obraduje
Członkowie Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju, spotkali się na pierwszych obradach, dyskutując o zgłoszonych do rybnickiego konkursu książkach.
Juliusz to pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Nagroda w wysokości 40 tys. złotych przyznawana będzie corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.
Nowa inicjatywa literacka spotkała się ze sporym zainteresowaniem – w niespełna 2 miesiące zgłoszono aż 102 tytuły autorów z różnych stron Polski. Nadesłano m.in. pozycje tak poczytnych twórców, jak: Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Anna Janko, Michał Witkowski, Marcin Zagadło, Wojciech Chmielarz, Ziemowit Szczerek.
O wrażeniach związanych z lekturą nadesłanych na konkurs publikacji oraz o dyskusji toczącej się między oceniającymi opowiadali podczas konferencji prasowej w rybnickim magistracie przedstawiciele jury – dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek i prof. Anna Kałuża.
– Spotkaliśmy się między 8 a 10 kwietnia, wybierając wstępnie spośród ponad stu zgłoszonych książek 24, które poddane zostaną dalszej ocenie. Spośród nich, na następnym spotkaniu kapituły, które odbędzie się w czerwcu, wskażemy trzy nominacje do nagrody – powiedziała przewodnicząca jury, prof. Kałuża. – Liczba wydawnictw, które nadesłały swoje propozycje na nowy przecież konkurs, który jeszcze nie ma swojego miejsca w tzw. geografii literackiej, jest zadawalająca. Rozpoczęło się coś nowego, jeżeli dojdzie do następnych edycji, to tych książek będzie z pewnością więcej, bo utrwali się pewna marka, świadomość, że Rybnik patronuje takiemu konkursowi – dodał prof. Kadłubek. Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony 16 października podczas finału Rybnickich Dni Literatury.
(pm)