Szpilka i szminka: Czarna Perła dla wyjątkowej kobiety
W Teatrze Śląskim w Katowicach po raz kolejny wręczono nagrody „Czarnej Perły” przyznawanej od 2003 roku przez Klub Nike Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International.
„Czarna Perła” jest uhonorowaniem sukcesów kobiet ze Śląska, które biorą aktywny udział w życiu społecznym kraju. Nagroda nie ma wymiaru materialnego, jest uznaniem środowisk kobiecych. Bohaterka tego prestiżowego wyróżnienia, to, zdaniem soroptymistek, wzór do naśladowania dla innych, nie tylko kobiet. To także wskazanie, jakimi wartościami warto kierować się w życiu, by zdobyć powszechny szacunek i podziw.
W tym roku laureatką Czarnej Perły została Barbara Ptak a nagrodę wręczyły: Karina Mostowik i Beata Twardowska (prezydentka i wiceprezydentka Śląskiego Klubu NIKE).
W poprzednich latach Czarną Perłę otrzymały:
• Prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
• Dr Iwona Stadnicka – wybitna neurolog
• Gabriela Lenartowicz posłanka na Sejm RP, wieloletnia prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
• Dorota Lorenc – wieloletnia dyrektor Domu Kultury Koszutka w Katowicach
• Dr Ewa Piaskowska – wieloletnia rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach
• Krystyna Szaraniec – wieloletnia dyrektor Teatru Śląskiego, aktualnie doradca dyrektora teatru.
Czarna Perła to nagroda dla wyjątkowej kobiety, zatem i nagroda jest kobieca – to niepowtarzalna broszka zaprojektowana i wykonana ręcznie przez artystkę, członkinię Klubu Nike Wiolęttę Wakuluk, O urodzie tej wyjątkowej nagrody można było się przekonać osobiście, bo wszystkie dotychczasowe laureatki obecne na sali założyły swoje broszki na ten wyjątkowy wieczór.
(r)
Soroptimist International
jest ogólnoświatową organizacją dla kobiet o wysokiej pozycji zawodowej, które pracują na rzecz umacniania praw człowieka i poprawy statusu kobiet. Ma swoje reprezentacje w agendach ONZ w Nowym Jorku, Genewie, Wiedniu, Rzymie, Nairobi i Paryżu. Skupia prawie 100 tys. aktywnych zawodowo kobiet ze 125 krajów.
Barbara Ptak to kostiumolog teatralna i filmowa mieszkająca w Katowicach. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, autorką oprawy plastycznej do ponad dwustu przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali i filmów w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Na Śląsku tworzyła kostiumy m.in. dla Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Opery Śląskiej, Teatru Śląskiego, Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru Dzieci Zagłębia. Projektowała również kostiumy do wielu poskich filmów m.in. „Faraona”, „Ziemi Obiecanej”, „Nocy i Dni”, „Pereł w koronie”, czy „Paciorków jednego różańca”.