Inspirujący tydzień bibliotek
Trzynasty raz w rybnickich bibliotekach odbywać się będą wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.
Tydzień bibliotek rozpoczął się już 9 maja od akcji „Biblioteka na trzepaku”, która co roku organizowana jest na Nowinach. W imprezie plenerowej uczestniczyli jak zwykle przedszkolacy w wieku 4-6 lat z placówek w dzielnicy Maroko-Nowiny. W bibliotece głównej przy Szafranka, 10 maja, zaplanowano spotkanie autorskie z Iwoną Zabielską, połączone z warsztatami i wystawą „Masz prawa człowieku”. Spotkania odbędą się o godz. 10.00 i 12.00. Żeby prawa człowieka były przestrzegane na całym świecie, na całym świecie powinny ukazywać się takie książki, jak „Masz prawa człowieku” Iwony Zabielskiej. Ilustratorzy posługują się uniwersalnym językiem – zrozumiałym na każdym kontynencie, niezależnie od wieku odbiorców. „Masz prawa, człowieku” to książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Do tych wszystkich, których łączy inteligencja i wrażliwość.
O architekturze
11 maja o godz. 11.00 w bibliotece głównej odbędzie się kolejny wykład dra Jacka Kurka. Tym razem wykład będzie nosił tytuł „Piękne niechciane. O architekturze „złych” czasów”. Wykłady dra Kurka w rybnickiej bibliotece cieszą się ogromną popularnością ze względu na bardzo ciekawy przekaz. Jacek Kurek to historyk, pedagog, popularyzator nauki i sztuki. Jest adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Tworzy publikacje dotyczące głównie historii Polski, doby nowożytnej i czasów najnowszych. Interesuje się dziejami Polski i Śląska, ale także Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką w wieku XIX i XX. Jest zwolennikiem interdyscyplinarnego podejścia do nauki.
Pisarze na widelcu
Kolejne spotkania autorskie zaplanowano 11 i 12 maja. W tym pierwszym mali czytelnicy będą mogli wysłuchać i wypytać Grzegorza Kasdepke. Autor tworzy literaturę dziecięcą i młodzieżową, jest autor scenariuszy i dziennikarzem. To były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Kolejne spotkanie 12 maja, a gościem będzie Agnieszka Frączek. W książkach dla najmłodszych Agnieszka Frączek popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach i homofonach, o frazeologizmach i przysłowiach. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi.
Szymon Kamczyk