Prezydent wręczył nagrody kultury
W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się gala wręczenia Nagród Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku przyznano pięć wyróżnień, na które złożyły się pamiątkowe statuetki, nagrody pieniężne i dyplomy.
W tym roku indywidualnie wyróżnieni zostali: Marian Wolny (z okazji jubileuszu 25. edycji muzycznej wizytówki Rybnika – Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”), Andrzej Oświecimski (za zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego, materialnego Miasta Rybnika), Jolanta Sobczak-Smołka (za upowszechnianie muzyki i kultury poprzez przygotowywanie i organizację koncertów Rybnickiej Filharmonii) oraz Piotr Bukartyk (za organizację na terenie Rybnika muzycznych wydarzeń kulturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem promocji środowiska amatorskich zespołów muzycznych). W kategorii zespołowej wyróżnienie otrzymał Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach, z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Teatru Supełek i Teatru Supeł. Galę uświetnił koncert Formacji Zawiało, z piosenkami z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, w ramach programu Zawiało Retro Projekt.
Szymon Kamczyk
Marian Wolny – prezes stowarzyszenia Miejska Orkiestra Dęta Rybnik, dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach, dyrygent, muzyk, animator kultury, człowiek orkiestra. Inicjator projektów o charakterze międzynarodowym, będących podstawą wymiany kulturalnej, w tym zainicjowanego w 1991 roku Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Festiwal przez 25 lat przyczynił się do promowania amatorskiego i profesjonalnego ruchu muzycznego w kraju i zagranicą. Wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia został doceniony zarówno przez uczestników, publiczność, gości i przedstawicieli różnych instytucji kultury. Do tej pory w 24 edycjach festiwalu wzięło udział: prawie 400 orkiestr dętych, ponad 320 zespołów tanecznych, odbyło się ponad 700 koncertów, zobaczonych przez 85 tys. widzów. W tegorocznej, jubileuszowej edycji imprezy zobaczymy 44 zespoły z Turcji, Węgier, Rumunii, Włoch, Grecji, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Czech i Polski. Wnioskodawcą do nagrody był prezydent Rybnika.
Andrzej Oświecimski – wieloletni radny Rybnika; wiceprzewodniczący komisji zdrowia; członek w komisjach: gospodarki komunalnej, komunikacji i transportu zbiorowego, oświaty kultury i sportu oraz przemysłu górniczego, ekologii i rolnictwa. Jest przewodniczącym rady dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Przez wiele lat zabiegał o wykonanie modernizacji zabytkowego dworca w dzielnicy Paruszowiec, który jest materialnym dziedzictwem kulturalnym o unikalnych rozwiązaniach architektonicznych. Ostatecznie remont dworca stał się faktem. Laureat stale współpracuje też z instytucjami w swojej dzielnicy. Jego nominację zgłosiła Rybnicka Rada Seniorów.
Jolanta Sobczak-Smołka – od przeszło 15 lat jest solistką Filharmonii Rybnickiej im. Braci Szafranków, pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego im. H. M. Góreckiego, współorganizatorką pierwszego i drugiego Studenckiego Charytatywnego Koncertu Kolęd i Pastorałek, wieloletnia członkini zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków, inicjatorka koncertów symfonicznych dla dzieci, od blisko 30 lat muzyk Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od lat zaangażowana jest w rozwój życia kulturalnego miasta. Wnioskodawcą do nagrody było Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków.
Piotr Bukartyk – człowiek, który idealnie łączy życie zawodowe z pasją. Jest perkusistą m.in. w zespołach The Blues Experience, Supersonic i Porno Graffiti. W 2015 roku był jednym z organizatorów i współorganizował takie wydarzenia jak Non Stop Music Festival, Rybnickie Zaduszki Muzyczne, Rybnik Blues Festiwal oraz koncertów aż 40 zespołów w klubie Zakątek Pod Teatrem. Niesłabnącą popularnością cieszy się współorganizowany przez laureata Vinyl Swap, czyli giełda płyt winylowych, kompaktowych, kaset i drobnego sprzętu audio. Działania te wynikają z czystej pasji. Wnioskodawcą do nagrody była redakcja portalu Rybnik.com.pl.
Dom Kultury w Boguszowicach – teatry Supeł i Supełek w tym roku obchodzą 20-lecie istnienia. Teatr Supełek powstał w 1995 roku, jako jedno z dziecięcych kół zainteresowań. Zespół, którego główną formą pracy jest kreowania własnego świata wyobraźni poprzez teatr, zapoczątkował ruch teatrów dziecięcych w Rybniku, a także edukację teatralną dzieci i młodzieży. Reżyserem teatru jest Izabela Karwot, a od wielu lat grupę wspiera także Zofia Paszenda. Obecnie grupa liczy prawie 50 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Grupa angażuje się w liczne przedsięwzięcia w mieście. Teatr odnosi wiele sukcesów na scenach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych. Nagrodę odebrała reżyser Izabela Karwot w towarzystwie jednej z małych aktorek.